Úterý, 16 dubna, 2024
- Komerční sdělení -aktuálně

Velký průvodce interiérovými rostlinami: Výběr, péče i rozmnožování

Žádný interiér není úplně hotový, dokud se nepověsí obrazy a neumístí rostliny. A to iv případě, že máte za domem hektarový zahradu – zeleň do interiéru prostě patří. Zlepšuje mikroklima, dokáže dokonce pohlcovat škodliviny, z bylinek je užitek v kuchyni iv domácí lékárničce a v neposlední řadě – jednoduše vypadají výborně.

Prvním a nejdůležitějším krokem je kupovat jen takové rostliny, kterým se bude ve vašem bytě dařit. To znamená, že je třeba zohlednit světelné podmínky bytu, teplotu a místo. Střízlivé zhodnocení podmínek vám ušetří čas a peníze a rostlině trápení. Každá rostlina potřebuje na růst dostatek místa a světlo přicházející z více stran. Platí to zejména pro větší rostliny. Pokud patříte mezi zaneprázdněné lidi, vybírejte méně náročné druhy. Větší a starší rostliny se obvykle hůře adaptují na nové podmínky.

výběr
Nejhorším řešením je nakupovat rostliny podle vzhledu. Také zvažte účel. Vybrat si můžete dlouhověké a reprezentativnější (do těchto klidně investujte i více), ale i sezónní, které vám v určitém období zpestří byt. Většina těchto rostlin není drahá. Pokud máte doma malé děti či domácí zvířata, vyhněte se jedovatým a jinak nebezpečným druhem (například tím s trny). Mezi jedovaté rostliny patří břečťan, difenbachie, oleandr, lilie, ale i mnohé další druhy, takže při koupi si je vždy raději ověřte. Pozor, u některých se může jed projevit již při dotyku podrážděním pokožky.

Pokojové rostliny na stolku
Zdroj: isifa / shutterstock

Nový člen domácnosti
Když si domů přinesete zabalenou izbovku, nikdy ji hned neumístíte do vytopené místnosti. Nechte ji, aby se aklimatizovala, prospěje jí to. Ponechte ji zabalenou v chladnější místnosti (stačí 2 dny), potom ji Rozbalte a umístěte na požadované místo. Při kvetoucích druhů by rychlé přemístění do tepla mohlo způsobit opadávání poupat i květů. Rostlinu pak zalijte vodou pokojové teploty a jemně zkypřete povrch substrátu. Dokud se neudomácni, nemusíte ji stříhat ani přihnojovat.

TOP 3 interiérové ​​rostliny 2021
Jelení parohy (Platycerium bifurcatum)
Jedinečný druh kapradí, které pochází z Oceánie. Jeho ploché dělené listy skutečně připomínají paroží a pokud mu dáte dostatek prostoru, umí vám doma narůst skutečný „dvanástorák“! Miluje vlhko, šedivá vrstva na povrchu listů zabraňuje unikání vlhkosti, proto se ji nikdy nesnažte setřít. Platycerium si užívá buď světlé místo, nebo polostín. Ne však přímé slunce. Rádo poroste iv zavěšených nebo nástěnných květináčích.

Jelení parohy květ

Oblíbený fíkovník lýrolistý střídá další velkolistý strom – fíkovník indický, nazývaný také banyan, je poměrně nenáročný strom s krásnými měkkými listy s výrazným žilkováním. Libuje světlé stanoviště, nevadí mu ani občasné proschnutí substrátu, ale v zimě by se neměl vystavovat delší dobu teplotám pod 15 ° C. Skvěle mu tedy bude iv paneláku či kanceláři!

Impozantní aspidistra se v angličtině jmenuje „Cast iron plant“ – Železná rostlina. Tvarem listů se sice podobá známějšího lopatkovca, ale tato rostlina dokáže vyrůst i do výšky více než metr a některé kultivary mají úžasné tmavozelené až fialové listy. Vydrží i zanedbávání a nepravidelnou péči. Sice roste pomalu, ale nevyžaduje časté přesazování ani hnojení.

Přečtěte si také
Jaké nejčastější chyby se dopouštíme při výběru interiérových dveří?
Základní péče
Po aklimatizaci rostlinu dejte na vybrané stanoviště. Světlomilné kaktusy a sukulenty, cibuloviny, bromélie a některé druhy orchidejí zvládnou přímé celodenní slunce. Polotieňomilným druhém, jako např. pile, monstera, ledviník, budou vyhovovat světlé místnosti, ale přímé slunce by je mohlo spálit. Umístěte je proto na okna, kde budou vystaveny pouze rannímu nebo večernímu slunci, nebo dále do místnosti. Nejméně náročné stínomilné rostliny si vystačí i s menším množstvím světla a např. aspidistra, aglaonema, kapradí nebo potos budou prosperovat i na zastíněných místech dále od oken.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články